B2B

Innowacja czy inspiracja naturą? Spiek kwarcowy we wnętrzach mieszkalnych i użytkowych

Innowacja czy inspiracja naturą? Spiek kwarcowy we wnętrzach mieszkalnych i użytkowych

Aranżowanie współczesnych wnętrz to sztuka prostoty, oszczędnego wzornictwa i powrotu do natury. Dzięki temu lekkie, niemal ascetyczne pomieszczenia, ujmują swoim charakterem, potwierdzając tym samym, że „mniej znaczy więcej”. W tej technice, tworzonej na miarę prawdziwych miłośników minimalizmu, nie może zabraknąć spieku kwarcowego.

Kuchnia i spiek kwarcowy, czyli połączenie idealne

Aby zachować nietuzinkowy klimat pomieszczenia projektanci sięgają po materiały, które odzwierciedlają odwieczne dążenie człowieka do ideału – w każdej sferze życia. W branży architektonicznej i wykończeniowej w ostatnich latach takim materiałem jest spiek kwarcowy, dający szereg możliwości.

Czym jest spiek kwarcowy i dlaczego w ostatnich latach stał się tak popularny?

Spiek kwarcowy - co to jest?

Spiek kwarcowy (ceramika) to połączenie naturalnych materiałów, głównie kwarcu (stąd nazwa) oraz iłów łupkowych, skał granitowych i barwników. Składniki te, w odpowiednich proporcjach, są prasowane, a następnie spiekane w temperaturze ok. 1200 stopni Celsjusza.

Można wskazać, że, pod względem chemicznym, spiek kwarcowy nie różni się znacząco od gresu, ale tajemnica jego niezwykłych właściwości tkwi w szczegółach. To dzięki nim spieki kwarcowe uważane są obecnie za idealne do wykańczania wnętrz i elementów zewnętrznych.

Trwałość i ponadczasowość spieków

Spieki kwarcowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie szkodzą im detergenty, rozpuszczalniki ani środki odkażające. Odporność tych materiałów, które przywędrowały do nas z Włoch, jest podobna do tej, jaką gwarantuje kamień naturalny.

W przestrzeniach mieszkalnych spieki kwarcowe można czyścić środkami chemicznymi, ponieważ płyty nie odbarwiają się, nie ścierają i nie rysują. Dzięki temu coraz częściej mówi się, że spieki kwarcowe z powodzeniem zastępują kamień naturalny.

Zaletą spieków jest również fakt, że nie dopuszczają do rozwoju pleśni, bakterii i grzybów, a w kontakcie z wodą nie uwalniają żadnych substancji.
Kolejnym atutem jest niezwykła prezentacja, ponieważ bogata paleta kolorystyczna i oryginalne wzornictwo pozwalają na dopasowanie spieków kwarcowych do wnętrz, zachowanych w różnych stylach. Ciekawe wybarwienia, niezwykłe rysunki materiałów i różnorodne faktury, powodują, że nawet najbardziej wymagające osoby mogą znaleźć coś dla siebie.

Spieki kwarcowe mają obecnie zastosowanie we wnętrzach zachowanych w różnym stylu, a dużą popularnością cieszą się zwłaszcza w białych kuchniach. Najnowsze projekty architektów i projektantów wnętrz dowodzą, że biała kuchnia i spiek kwarcowy to idealne połączenie.

Przyszłość i przeszłość razem, czyli spiek kwarcowy na ścianę i blat

Można zastanawiać się czy innowacja zawsze jest lepsza od tradycyjnych rozwiązań. A co, gdyby połączyć to, co sprawdzone od wieków, z właściwościami, jakie można uzyskać dzięki współczesnym technologiom?

Takie właśnie są spieki kwarcowe. Od znanego od wieków gresu odróżnia je format i grubość. Na rynku są dostępne jako płyty wielkoformatowe o grubości od 2 do 12 mm. Metr kwadratowy płyty waży ok. 8 kg., a dodatkową zaletą jest fakt, że – podobnie jak ceramika i płytki gresowe – spieki kwarcowe są antypoślizgowe. Dlatego można je umieszczać na tarasach, chodnikach i w pomieszczeniach mających kontakt z wodą, takich jak baseny i łazienki.

Nieustanne dążenie człowieka do ideału to nie tylko szukanie metod ewolucyjnych, ale też bazowanie na osiągnięciach przeszłości. Mając do dyspozycji znane komponenty i nowoczesne technologie, także w architekturze i aranżacji wnętrz, można łączyć tradycję z innowacją, trwałość z ponadczasowym designem. Dlatego spieki kwarcowe dziś są materiałem, który na stałe zagościł we wnętrzach i na zewnątrz.

Udostępnij